Pogled unazad: Kako smo oblikovali budućnost kroz kampanju 16 dana aktivizma 05.02.2025.
Nansen dijalog centar proveo je kampanju pod nazivom 16 DANA AKTIVIZMA čiji su početak i kraj obilježeni simboličkim, ali i značajnim datumima za cjelokupno društvo. Naime, 25. studenoga je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a dana 10. prosinca obilježava se Međunarodni dan ljudskih prava. Sukladno tome, sve održane aktivnosti imale su za cilj osvijestiti, educirati, ali i senzibilizirati širu javnost o problemima vezanima za (ženska) ljudska prava kroz razne okrugle stolove, radionice i kulturna događanja.
Kampanja 16 DANA AKTIVIZMA započela je otvaranjem izložbe Žena s glasom na kojoj su predstavljeni nagrađeni radovi koji svojim umjetničkim izričajem potiču osnaživanje žena i time promoviraju ideju da žene s glasom mogu biti predvodnice promjena u zajednici.
Jedan od ključnih elemenata ove kampanje svakako je bilo razvijanje svijesti o problemima vezanim za rodno utemeljeno nasilje, ali i edukacija sa svrhom sprječavanja i suzbijanja istoga. U svrhu toga održan je okrugli stol Suzbijanje rodno utemeljenog nasilja – imamo li učinkovit način? na kojem su panelistice, izv. prof. dr. sc. Barbara Herceg Pakšić, izv. prof. dr. sc. Anita Dremel,, doc. dr. sc. Dinka Caha te Dunja Bonacci Skenderović, istaknule što doprinosi rodno utemeljenom nasilju, koje su posljedice, ali i kako zakonodavstvo, društvena zajednica i udruge civilnog društva mogu pružiti pomoć i podršku žrtvama. Na tragu toga održana je i radionica DKolektiva za mlade Mala škola rodne ravnopravnosti i aktivizma sa svrhom poticanja mladih na bolje razumijevanje uloge žene u današnjem društvu, kao i u aktivnom sudjelovanju u promicanju rodne ravnopravnosti.
Koja je uloga žene u društvu danas, a kakva je bila prije 100 ili 50 godina, vrlo je vješto portretirano predstavom Živa koja kroz priče triju generacija žena nameće misao koliko se taj položaj uopće promijenio. Položajem današnje žene bavi se i spisateljica Marina Vujčić koja je na svojim predstavljanjima knjige Sigurna kuća progovorila o nasilju nad ženama koje nije vidljivo u medijskom i javnom prostoru, a time je predstavila i svojevrstan krik protiv svih oblika nasilja naglašavajući da ono nije privatni problem.
Kako bi se žene današnjice dodatno osvijestile, osnažile, ali i potaknule, održane su i ART radionice pod nazivom Puno pozdrava, pub kviz Abeceda ženskih prava te je organizirana javna akcija pod nazivom Pravo na zdravlje kako bi se sugrađanke informirale o važnosti ginekoloških pregleda.
Globalna kampanja 16 DANA AKTIVIZMA nizom aktivnosti željela je naglasiti važnost zajedničke borbe protiv nasilja, kao i potrebu za podrškom žrtvama. Glavna poruka je da je osnaživanje žena ključno za promoviranje jednakosti među spolovima, ali i da to predstavlja glavni preduvjet za daljnji razvoj cjelokupnog društva.
Kampanju “16 dana aktivizma za borbu protiv nasilja nad ženama” Nansen dijalog centar provodio je od 25. studenog do 10. prosinca 2024. godine kroz projekt “ROZA za žene – Ravnopravnost, osvještavanje i zagovaranje za ženska prava i aktivizam”.Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Projekt je financijski podržan od strane CERVa kroz program Impact4Values koji je sufinanciran sredstvima Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.